História Dogfrisbee

Otcom DogFrisbee je Američan Alex Stein, ktorý si 4. júla 1971 kúpil whippeta a pomenoval ho podľa jeho popolovej farby Ashley (ash - popol). Ako skúsený hráč frisbee si čoskoro všimol, že aj on je taniermi okúzlený a skáče po ne do výšky jedného metra.

Rozhodujúci bol ale 5. august 1974, kedy sa v Los Angeles hral baseballový zápas medzi Dodgers a Reds. Cez prestávku vtrhol Alex s Ashleym na ihrisko a pred zaplnenými tribúnami začali hrať frisbee. Ashley uchvátil tisíce divákov svojou rýchlosťou a výskokmi, pri ktorých chytal tanier. Stredopoliar Jimmy Wynn z domácého tímu sa dokonca priznal, že ten pes by bol lepší ako on.

Alex s Ashleym sa stali doslova cez noc slávnými. Boli hosťami mnohých televizných show, objavili sa na titulných stranách časopisov a Ashley dokonca hral hlavnú rolu v dokumente, ktorý získal nomináciu na Oscara. Okrem toho vyhral trikrát Majstrovstvá sveta v DogFrisbee a meno po ňom nesie najprestížnejší podnik tohto športu - The Ahsley Whippet Invitational.

Ashley zomrel vo veku 14 rokov majitelovi v náručí. Frisbee hral až do svojich trinástich. O jeho smrti informovali takmer všetky média v USA.

My a Dogfrisbee

Celé DogFrisbee spočíva v tom, že psovod hádže špeciálne disky(lietajúci tanier, frisbee) psovi a ten ich chytá vo vzduchu, prináša ich alebo púšťa na dialku podľa povelov psovoda. Žiaľ, podstata dogfrisbee je pre nás veľmi zlá. Keďže darmo je Beginka veľmi šikovná, keď ja jej všetko pokazím hodmi(ak sa to tak dá nazvať :D ). Postupne si predstavíme všetky disciplíny.

 

Frisbee sa venujeme od mája 2010 kedy sme sa zúčastnili DogFrisbee dňa v Trnave. Tento deň organizovalo psie centrum - Canis Mauris Naturally. Prvý krát sme sa zoznámili s frisbee a kúpili si svoje prvé frisbeečka(Dnes sú už len ako starožitnosť na poličke, keďže sú v dosť zlom stave :D ). Začali sa tri týždne v priebehu, ktorých sme sa naučili chytať frisbee vo vzduchu. Na začiatku Beginka čakala kým tanier padne na zem až potom ho priniesla. No rýchlo sa to naučila a začal sa poctivý tréning rôznych trikov. Tieto triky boli súčasťou tej najrozšírenejšej a divácky najatraktívnejšej disciplíny v DogFrisbee - Freestyle. Postupne si predstavíme všetky disciplíny a pridáme aj postrehy pri disciplínach, ktoré sme skúsili alebo plánujeme skúsiť.

 

Rozdelenie DogFrisbee

Disciplíny v DogFrisbee môžme rozdeliť na dve kategórie