Freestyle

Freestyle je v DogFrisbee divácky najatraktívnejšia a najťažšia disciplína. Samotný názov hovorí za všetko. Psovod má k dispozícii maximálne 10 tanierov. Zostava trvá 2 minúty(v prípade začiatočníkov 1,5 minúty) a hudbu si volí sám psovod. Súčasťou zostavy sú rôzne hody, preskoky psa cez hráča(overy), odrazy psa od tela(vaulty) a pod. Fantázii sa medze nekladú, no každý psovod by mal v prvom rade dbať na bezpečnosť psíka pri jednotlivých prvkoch. Freestyle prebieha v dvoch kolách - v oboch kolách má tím tú istú hudbu, či zvolia rovnakú zostavu to je len na nich. Freestyle hodnotia 4 rozhodcovia. Prvý rozhodca hodnotí len psa - jeho záujem, atletické schopnosti, aportovacie schopnosti a pod. Druhý rozhodca hodnotí len psovoda - rozmanitosť hodov, využívanie hracej plochy, plynulé zbieranie hodených diskov a pod. Tretí rozhodca hodnotí tímové prvky - overy, vaulty, multiple(3 rýchlo chytené disky za sebou), dog catch(chytenie psa vo výskoku), directional distance movement(min. 4 disky, ktoré pes za sebou chytí vo väčšej vzdialenosti od psovoda, napr. v kruhu okolo hráča), team movement(spoločný pohyb psa a psovoda, napr. spoločný kotúl) a passing(pes dvakrát míňa tesne psovoda v priamej línii). Štvrtý rozhodca pozerá koľko diskov pes chytil a koľko nie. Každý rozhodca môže dať max. 10 bodov, čiže maximálny počet bodov za jednu zostavu je 40. Na pretekoch freestyle nieje ako samostatná disciplína. Súťaž pozostáva z 2 kôl freestylu a jedného kola Toss & Fetch (väčšinou sa tomu hovorí "minidistance"). Aby pomer freestyle : Toss & Fetch bol rovný 80 : 20, násobí sa počet bodov za každé kolo freestylu koeficientom 1,5. Všetky body sa sčítajú a určí sa konečné poradie.

My a Freestyle

S Freestylom sme začali vlastne v júni 2010. Tri týždne po DogFrisbee dni v Trnave zorganizovalo psie centrum 10 dogfrisbee tréningov(jeden každú nedeľu). Začalo sa 10 týždňov tvrdej driny, keď sme s frisbee začínali. Už na začiatku sme vedeli chytať disky, keďže za tie tri týždne sa to Beginka úspešne naučila. Na tréningoch sme sa postupne začali učiť základné 4 hody, kotúl, cúvanie a dokonca aj jeden over. Všetko sme precvičovali aj celý týždeň doma, no cúvanie nevieme poriadne ani po roku. Obrovským problémom pre Beginku bolo púšťanie taniera na diaľku. Vôbec ho nechcela púšťať a tým pádom nám padol aj jediný over čo sme vedeli. Ostatné veci sme sa celkom dobre naučili. Posledný tréning v centre sa konala krátka DogFrisbee súťaž, v ktorej sme sa z troch účastníkov umiestnili na 1. mieste. Bol to pre nás veľký úspech, ktorý nás mal nakopnúť ďalej. Pár dní po poslednom tréningu sme ešte precvičovali nejaké veci, no prišiel 2-3 mesačný útlm, počas ktorého sme frisbee skoro vôbec nevideli. V októbri 2010 sme nabrali motiváciu, keď sme v telke sledovali v Talentmanii fantastické výkony Aleny Smolíkovej a Keysi. Začali sme opäť trénovať a plne sme sa sústredili na púšťanie taniera na diaľku, keďže bez tohto sme sa nemohli pohnúť ďalej. Pýtal som sa na rôznych stránkach ako na to a skĺbil som v podstate všetky rady dokopy. Ich prognózy boli, že to niektorím psom trvá aj rok. No kombinácia taniera a loptičky priniesla u Beginky úspech a za 1-2 mesiace sme vedeli púšťať tanier bez problémov. V novembri 2010 vzniklo video, ktoré nebolo síce moc vydarené, no pomohlo nám. Toto video sme dali na rôzne stránky kde nám povedali, že má Beginka veľmi zlé doskoky. Dopadala na zadné nohy a tým pádom si veľmi poškodzovala kĺby. Mali sme teda opäť na čom makať, no toto dlho netrvalo a po pár cvičeniach to Beginka vedela. Na nový rok sme si dali sľub, že budeme poctivejšie trénovať, no nebudeme zabúdať, že je to stále len hra.

Hneď ako sa dalo sme vytiahli taniere a začali sme sa učiť nové veci. Všetko sme mali len napozerané z videa a tak sa z nás stal akýsi amatérsky dogfrisbee tím. Bola to skvelá hra pre nás oboch. Bavili sme sa pri nej obaja a mnoho prvkov sme sa naučili ani nevieme ako - proste hrou.

Čím viac sa blížilo leto, tým viac sme mali chuť skúsiť si frisbee aj naostro v nejakej súťaži. Náš sen sa splnil a 2.7.2011 sme sa zúčastnili v Ivanke pri Dunaji súťaže o najšikovnejšieho havkáča. Naše prvé frisbee vystúpenie na skladbu nonstop malo úspech. Ľuďom sa páčilo a Beginka obsadila prvé miesto!

Toto nás nakoplo ešte viac a makalo sa ďalej. Ani neviem ako, no 15.7.2011 sme odcestovali do Brna na oficiálne dogfrisbee preteky - Brněnské psí dny. Ďalšie dva dni nás čakali 2 kolá freestylu a 1 kolo minidistance. Na konci sme mali na konte 69,78 bodov a obsadili sme 17.miesto z 18 účastníkov v začiatočníckej kategórii. Sklamanie?? KDEŽE! Veľká skúsenosti a obrovská radosť, že sme neskončili posledný. Tieto preteky nám dodali veľkú motiváciu do ďalšieho tréningu. Vieme na čom máme pracovať a nevieme sa dočkať ďalšej podobnej akcie.

Koniec koncov DogFrisbee zmenilo náš spoločný život na nespoznanie. Všetko zbytočné(počítač, telka a pod.) ide bokom a my denne trénujeme frisbee. Hoci ono to často ako tréning nevyzerá. Niekedy už čakám, že Beginka sa na mňa vykašle. Po tých mojich "hodoch" sa čudujem, že to ešte neurobila :D Nuž možno dúfa, že zázraky sa dejú a ja sa naučím hádzať :D Takže okrem toho, že sa pritom veľmi dobre zabavíme, tak ja si dosť často tie taniere obúcham o hlavu :D Možno dúfam, že sa tak naučím hádzať :D Ale tak základom je, že robíme spoločnú vec, ktorá oboch baví :)