DiscDogathon(Skyhoundz)

Bohužiaľ DogFest sa nepodarilo zorganizovať a keďže sme nechceli sedieť doma, tak sme sa spolu s Martinom a Viki vybrali do Budapešte na súťaž DiscDagathon. Táto súťaž je ešte pomerne nová a boli to rovno Majstrovstvá Európy, ktoré sa konali podľa pravidiel Skyhoundz. Samozrejme s ME podľa USDDN sa to ani nedalo porovnať a pravdupovediac pravidlám Skyhoundz doteraz nechápem a myslím si, že som neni jediný. V každom prípade boli sme od piatka ubytovaný u Krisztiána, ktorý býval od "ostrova", na ktorom sa súťaž konala asi 15 minút autom. V polke júna boli akurát veľké horúčavy a tak už od piatku začínali teploty, ktoré hraničili so 40 stupňovými horúčavami. Bolo nám teda jasné, že to bude cez víkend mimoriadne náročné pre nás, aj pre psov.

V sobotu sme sa ráno okolo ôsmej vybrali na miesto súťaže a šli sa zaregistrovať. Naozaj to bolo na krásnom mieste, kde bolo veľa skvelých trávnatých plôch, plno stromov a naookolo Dunaj, čo v tomto teple psy mimoriadne privítali. Na programe boli Xtreme Distance a Freestyle. Doobedie sme teda mali voľné, keďže ani jeden z nás sa na Xtreme Distance nevybral. A tak sme prešli značnú časť ostrova a psy sa dobre vykúpali v Dunaji. Okolo jednej poobede sa rozbehli prvé kolá freestyleu(čiže fakt v riadnej horúčave). Viki s Martinom štartovali v začiatočníkoch a my s Begi v opene. Najprv šli začiatočníci a výkony tam boli naozaj skvelé. Martin mal prvý freestyle fajn, hoci mu chýbala trošku väčšia motivácia a chuť do hry v tomto teple. Viki išla naozaj dobre, napriek tomu že nemala konkrétnu zostavu, úspech mali. No a keď sme sa blížili mi, tak som s Begi rýchlo odbehol k Dunaju, ovlažil ju aj pri ploche v malom bazéniku a šli na vec. Zostava sa nám celkom podarila, hoci Begi sa nedarilo až tak chytať, no pravdou je, že veľa hodou som pokazil ja tým, že som ju nečakal. Ale spokojný sme koniec koncov boli. Potom nasledovala obedná prestávka, počas ktorej nám aj krisztián hovoril, že ja aj Viki sme mali dobrý freestyle, len treba zlepšiť to aby pes mal šancu chytať disky a aby ich aj chytal.

Poobede sa rozbehli druhé kolá. Xtreme Distance bol už len o jednom hode a šlo to rýchlo, takže sme sa ani nenazdali a rozbehli sa druhé kolá freestyleu. V Slovenskom podaní to bolo veľmi podobné ako v prvom kole, akurát už na každom účastníkovi bola vidieť veľká vyčerpanosť z celého dňa na tom strašnom teple. Napriek tomu, že druhé kolá sa rozbehli až okolo štvrtej, či piatej tak bolo stále veľké teplo. No môžme byť spokojný, freestyle bol opäť celkom dobrý, akurát to chytanie diskov... V každom prípade sme nakoniec v sobotu skončili vo freestyle na 11.mieste, Viki bola s Classy druhá, takže prvé pódiové umiestnenie. Po vyhlásení výsledkov sme ostali na ostrove ešte dosť dlho a veľa si hádzali. Večer sme si s Krisztiánom objednali pizzu a pozerali si videá zo sobotného freestyleu.

V nedeľu ráno sme sa opäť vybrali na ostrov a dnes nás čakali distančné disciplíny. Už o 9h sme začínali s timetrialom. Začínali začiatočníci a Slováci sa nestratili. Viki s Classy chytila prvé dva disky a mala čas 21,19 sekúnd, Martin s Linsy nechytili len jeden disk a mali čas 27,81 sekúnd. V opene sa nám s Begi darilo a chytila prvé dva disky, čo pre nás znamenalo čas 22,6 sekúnd, čiže spokojnosť, Ďalej nasledovali Pairs Distance, v ktorom Viki spolu s Martinom a Classy nahádzali 6 bodov. Neboli veľmi spokojný, no vedeli že sa ráta lepšie z dvoch kôl, takže mali čo napravovať. O 11h prišiel narad spot landing. Prvý krát v živote sme to počuli, no predsalen sme v začiatočníkoch štartovali ja s Begi a Martin s Linsy. Triafanie do terčov bol fakt problém... Martin mal 2 body a my 3. Bolo nám jasné, že v tejto disciplíne sa úspech od nás nečaká. Okolo obeda prišlo narad Bullseye. Tak isto nová a pre nás neznáma disciplína. Štartoval som v nej len ja s Begi a to v začiatočníkoch. Je to naozaj rýchla disciplína, pri ktorej pes musí minútu šprintovať, sústrediť sa na disky a chytať. Pre psovoda to tiež nieje najľahšie, keďže musí mať stále v ruke disk a stále ich hádzať dobre. S Begi sa nám darilo neuveriteľne a myslím si, že 39 nahádzaných bodov hovorí za všetko. Bola to fantázia ako išla Begi. Na obed, v 40 stupňov horúčave odšprintovala minútu a pochytala skoro všetko. Geniálny výkon!! Po obede prišli na rad druhé kolá, iba Bullseye kvôli teplu nemal druhé kolo. Začalo sa opäť timetrialom. S Begi sme chceli zabojovať o pódiové umiestnenie v opene, no žiaľ druhý disk Begi ušiel, keďže som ho nehodil najlepšie a tak sa tento sen rozplynul, no i tak sme boli veľmi spokojný s výkonom. V druhom kole sa ani jeden z nás bohužiaľ nezlepšil. Nasledovalo Pair Distance a tam to prišlo. Viki s Martinom a Classy nahádzali skvelých 13,5 boda a teda značne si zlepšili prvé kolo, takže sa očakávalo pekné umiestnenie. Keď už sme boli úplne K.O. z tepla tak sme s Martinom ešte absolvovali druhé kolo v spot landingu, samozrejme opäť nič lepšie ako v prvom kole, no konečne sme mali všetko za sebou a čakalo sa len na vyhlásenie výsledkov.

 

Pri vyhlasovaní výsledkov mohli byť Slováci veľmi hrdý. Ušlo sa nám veľa miest, hoci všetko zo začiatočníckych kategórii, ale to nikomu nevadilo. Ale postupne - V Timetriale v opene sme s Begi skončili na 5.mieste a v začiatočníkoch bola Viki s Classy prvá a Martin s Linsy druhý. V Pairs distance si v začiatočníkoch odviezli prvé miesto Martin s Viki a Classy. V spot landingu umiestnenie neprišlo. No a v bullseye sme s Begi skončili v začiatočníkoch na fantastickom prvom mieste!!! Víťaz v opene mal len o 4 body viac, takže na premiéru v tejto disciplíne fantázia! A tak Slovensko zakončilo úspešnú reprezentáciu v Maďarsku a okrem veľkého množstva granúl, asi 6 pohárov a 1 medaile si odvážame plno skúseností, zážitkov, ale aj riadnu únavu. No Begi opäť dokázala, že sa v nej skrýva niečo veľkého, pretože tak ako makala v tých 40 stupňových horúčavách som nečakal.